👤

Pentru o masă festivă ,s-au cumpărat 25 kg de portocale și 15 kg de banane la același preț. Bananele au costat cu 140 lei mai puțin decât portocalele. La ce preț se vindeau fructele?

Răspuns :

25-18=7
140:7=20
25×20=500
500-140=360
360:18=20