👤

Prin tratarea a 10 Kmoli Zn cu HCl rezulta un gaz care arde , dar nu intretine arderea. Se cee:
a) volumul de gaz rezultat;
b)masa solutiei de HCl 20% utilizata


Răspuns :

Zn + 2HCl = Zn Cl2 + H2
dintr-un kmol zinc rezultă 1 kmol H2, adică
1kmol Zn................1 kmol H2
10kmoli Zn............x
x =10 kmoli H2
VH2= 10000 molix 22,4 l/mol= 224000L=224 m3

1kmol Zn-------2 kmoli HCl
10 Kmoli...........x
x = 20 kmoli HCl
m HCl= nxM= 20 kmoli x 36,5Kg/Kmol= 730 kg HCl pur(md)

c = md x 100/ms,    ms = mdx100/c = 730x100/ 20=36500kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari