👤

intrun vas se toarna 500ml de soda caustica de concentratie 20 %si densitae p egal 1,22g si cn la a 3 apooi se adauga 200g de soda caustica deconcentratie 12% Calculeaza calculatia proncentuala a soluti obtinute

Răspuns :

ro=ms/V=>ms1=ro*V=1,22*500=610g sol. NaOH

C=md/ms*100=>md=122g

C=md/ms*100=>md2=C*ms/100=12*200/100=24g NaOH

md final = 122+24=146g

ms final = 610+200=810g 

C final = md final/ms final *100 = 146/810*100 = 
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari