Notez inmultirile cu * si fractiile cu /
C+O2--> CO2
MC = 12 g
MO2=2*16=32g
MCO2=12+32= 44 g
20/100 * 150= 30 g
150-30=120 g C
12/120=44/x
x= 120*44/12
x= 440 g CO2
In 1 mol CO2.............44 g
In x moli CO2............440 g
1/x=44/440
x= 440/44
x= 10 moli CO2
Deci in final este a ) 10 moli de dioxid de carbon .