👤

va rog rezolvati problema.In cit timp o pluta va parcurge 15.000 metri daca se misca datorita curentului de apă cu viteza de 1,8 kilometru pe ora

Răspuns :

S.I.
d=18000 m
v=1.8 km/ora 0.5 m/s
t-?


v=d/t
t=d/v
t=(18000 m) / (5 m/s)= 36000 s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari