👤

Va rog urgentt!!!!
Un corp cade liber si a obtinut la sfîrşitul primei jumatati de înaltime viteza de 20m/s. Peste cit timp de la începutul căderi corpului a ajuns la pamint ?


Răspuns :

Viteza la h/2 este v=gt=>t=v/g=2s. [tex] h/2=\frac{gt^{2}}{2}=20m [/tex] =>h=40m => [tex] t=\sqrt{\frac{2h}{g}} =2,82s [/tex]