👤

va rog mult ajutati.ma
cata pilitura de fier si cat sulf trebuie sa se incalzeasca pt a obtine 264 sulfura de fier ?


Răspuns :

56g......32g......88g
Fe   +  S---> FeS                       M,FeS=(56gFe+32gS/mol= 88g/mol
x..........y..........264g
x=m,Fe= 56x264/88=.........................calculeaza 
y= m,S=32x264/88=..........................calculeaza