puritatea=masa pura/masa impura*100=>masa pura=75*400/100=300kg CaCO3
MCaCO3=100kg/kmol
n=m/M=300/100=3 kmoli CaCO3
CaCO3 => CaO + CO2
100kg CaCO3.............56kg CaO
300kg CaCO3.............xkg CaO
x=56*300/100=
1 kmol CaCO3..................22,4m3 CO2
3 kmoli CaCO3................x m3 CO2
x=22,4*3=