3. Este de asteptat sa se obrina o solutie cu o c% intermediara intre concentratiile date
ms1=200 c1=40%
ms2=600 c2= 10%
c/100= md/ms---> md= cxms/100
c3/100= (md1+md2)x 100/ (ms1+ms2)
c3= (c1xms1+c2xms2)/ (ms1+ms2)
c3=( 40x200+ 10x600)/ 800===============calculeaza !!!
4.prin evaporarea apei concentratia unei solutii va creste
aflu md1 din prima solutie, care va fi acelasi si in solutia a doua
c1/100= md1/ms1
60/100=md1/200----> md1= 120g= md2
aflu ms2 care va fi mai mica decat ms1
c2/100= md2/ms2
96/100= 120/ms2-----> ms2=125g
m,apa = ms2-ms1====================calculeaza !!!