👤

Reacţionează 10g hidrogen cu clorul, produsul gazos rezultat se dizolvă în 1000g apă .
Ce concentraţie procentuală abţinută are problema?
m H2=10g
Cl2
H Cl
m=1000g
________
C%=?


Răspuns :

-ecuatia reactiei permite deducerea masei de HCl
1mol................2mol
H2 +Cl2--->2HCl
2g...............2(1gH+35,5gCl)
10g.................m= 365gHCl
 in solutia obtinuta 
md= 365g
ms= 1000+365g=> 1365g
c/100= md/ms
c= 365x100/ 1365=                            calculeaza !!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari