Răspuns :
Reacția este de neutralizare (adica dintre un acid și o bază), deci rezultă sare și apă.
H2SO4+2NaOH -> Na2SO4+H2O
Nu mi-ai zis nimic de randament, deci o să îl consider 100% - adica reacționează tot acidul introdus. Din reacție se vede că la un mol de acid se obține un mol de sare (sulfatul de sodiu NaSO4 în cazul ăsta). Deci la 10 câți se introduc în cazul ăsta, rezultă 10.
Se face masa molară a sulfatului de sodiu.
M=23x2+32+4x16=142 g/mol
Deci un mol de NaSO4 reprezinta 142 de grame. 10 moli reprezintă 1420 g.
H2SO4+2NaOH -> Na2SO4+H2O
Nu mi-ai zis nimic de randament, deci o să îl consider 100% - adica reacționează tot acidul introdus. Din reacție se vede că la un mol de acid se obține un mol de sare (sulfatul de sodiu NaSO4 în cazul ăsta). Deci la 10 câți se introduc în cazul ăsta, rezultă 10.
Se face masa molară a sulfatului de sodiu.
M=23x2+32+4x16=142 g/mol
Deci un mol de NaSO4 reprezinta 142 de grame. 10 moli reprezintă 1420 g.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!