👤

Densitatea unei hidrocarburi in condiții normale este 1,964 g/dm3. hidrocarbura este a. Metan b. Etan c. Propan d. Propina e. Propena

Răspuns :

q = m/V = M/Vm      M = 1,964·22,4 = 44g/mol
CxHy      12x + y = 44    x = 3  y = 8      C3H8 (c)