Am nevoie de rezolvarea unei probleme la chimie. Sa se determine cantitatea de apa in moli si grame care rezulta prin arderea a 18,45 grame hidrogen.Mutumesc!
H2+O2=2H2O mH=18,45 g Masa moleculară a apei este: MH2O=2·AH+AO=2·1+16=18 g/mol 2g H...2·18 g H2O 18,45 g H...x g H2O x=18,45·2·18/2=18,45·36/2=332,1 g H2O 2 g H...2 moli H2O 18,45 g H...x moli H2O x=18,45·2/2=18,45 moli H2O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!