👤
SRXZE
a fost răspuns

Calculeaza cantitatea de substanta si masa magneziului, necesar obtinerii oxidului de magneziucu masa de 8 g.

Calculeaza cantitatea de substanta si masa oxidului zilnic, care poate fi obtinut laarderea zincului cu masa de 260 g.

50 PUNCTE


Răspuns :

2Mg+O2->2MgO. Scrii sub MgO 8 g, iar deasupra lui MgO calculezi masa molara a oxidului de magneziu, adica 16(masa atomica a oxigenului)+24(masa atomica a magneziului)=40. Deasupra magneziului scrii 2(numar de moli de magneziu)*24(masa atomica a magneziului)=48g si faci prin regula de 3 simpla. X(care sta sub Mg)=8*2*24/40=9.6 g de Magneziu.