👤

Prin descompunerea apei oxigenate rezulta 16 g de gaz.Calculati:
a.numarul de moli de gaz rezultat
b.masa si numarul de molecule de apa oxigenata necesara


Răspuns :

-ecuatia reactiei
1mol                    0,5mol
H2O2----> H2O +1/2O2↑;     niu(n)= m/M=> 16g/32g/mol=0,5molO2
x=1mol.................0,5mol

m= 1molx(2gH+2X16gO)/mol=........................g H2O2   CALCULEAZA !!!

niu(n)= N/N,A---> N= 1molx 6,023x10²³molec/mol= ..................molecule H2O2    CALCULEAZA !!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari