👤

300g sare de bucătărie reacționează cu acidul sulfuric.Cu ce cantitate de adus sulfuric acționează?
Ajutorr, repede vă rog.


Răspuns :

MNaCl=58,5g/mol
MH2SO4=98g/mol

2NaCl + H2SO4 => Na2SO4 + 2HCl

2*58,5g NaCl............98g H2SO4
300g NaCl................xg H2SO4

x=98*300/2*58,5= Calculeaza!!