👤

280g zinc reacționează cu acid clorhidric. ce masa de clorura de zinc se obține?
Am nevoie pe mâine!
Dau coronita!


Răspuns :

Zn+2HCl=>ZnCl2+H2
mZn=280g
masa moleculara zinc=65
masa moleculara ZnCl2=100,5
280g......................x(masa clorura zinc)
65g........................136
x=(280*136)/65=585g ZnCl2
/=linie de fractie