Cat oxid de calciu se obtine prin arderea a 20g de calciu. Cat oxigen se consuma ? Exprimati rezultatul in grame si moli .
P.S. Rezolvata pe etapele de rezolvare .....
2Ca+O2->2CaO M Ca=40 g/mol M CaO=40+16=56 g/mol M O2=2*16=32 g/mol 2*40 g Ca.............32g O2.........*56 g CaO 20gCa.................x.............y x=8g O2=>0,25 moli O2 y=26g CaO=> 0,5 moli CaO
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!