👤

Calculati numarul de electroni din 0,48 kg de magneziu.

Răspuns :

MMg=24kg/kmol

n=m/M=0.48/24=0.02 kmoli Mg = 20 moli Mg

1 mol Mg.........6.023*10^23 electroni
20 moli Mg........x electroni

x=6.023*20*10^23=