👤

Ce masă (în kg ) are :
a. 1 atomoc de H
b. 1 atom de Fe .
c. 1 moleculă de N2
d. 1 moleculă de H2O


Răspuns :

m= 1x10⁻³kg
m=56x10⁻³kg
m=2x14x10⁻³kg
m=(2gH+16gO)x10⁻³= 18x10⁻³kg
 stiai ca 1g= 0,001kg ?