👤

Calculeaza numarul de molecule si numarul total de atomi din 0,3 mol de H3PO4.
Va rog sa ma ajutati


Răspuns :

1 mol.........6.023*10^23 molecule
0.3 moli.........x=0.3*6.023*^23 molecule=18*10^22 molecule

1 mol H3PO4..........8NA=8*6.023*10^23 atomi
0.3 moli...............x=14.4552*10^23 atomi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari