👤

ce cantitate de hidroxid de calciu se obtine in urma reactiei dintre 300g oxid de calciu si H2O.Va rog am nevoie repede

Răspuns :

56g 74g
CaO+H2O=>Ca(OH)2
300g xg
MCa(OH)2=ACa+2AO+2AH=40+2×16+2×1=74g
MCaO=ACa+AO=40+16=56g
x=300×74/56
x=396,428g