Răspuns :
prima metoda
Mg(OH)2
Mg(OH)2⇒Mg:O:H=24:32:2=12:16:1
29 partiMh(OH)2: contin 12 parti Mg, 16 parti O si 1 parte H
100 parti Mg(OH)2contin x parti Mg y parti O z parti H
x=100×12/29=41,37%Mg
y=100×16/29=55,17%O
z=100×1/29=3,44%H
Al2(SO4)3
Al:S:O= 54:96:192=9:16:32
57parti Al2(SO4)3 contine 9 parti Al ...16partiS.....32parti O
100parti Al2(SO4)3 x partiAl.......y partiS......zpartiO
x=100×9/57=15,78%Al
y=100×16/57=28,07%S
z=100×32/57=56,14%O
K2O
K:O=78:16=39:8
47parti K2O contin 39 parti K......8 parti O
100 partiK2O..............xparti k.......y partiO
x=100×39/47=82,97%K
y=100×8/47=17,02%O
a doua metoda
Mg(OH)2
MMg(OH)2=AMg+2AO+2AH=24+2×16+2×1=58g
58gMg(OH)2........24gMg.....32gO......2gH
100gMg(OH)2.......tgMg.........vgO........ugH
t=100×24/58=41,37%Mg
v=100×32/58=55,15%O
u=100×2/58=3,44%H
Al2(SO4)3
MAl2(SO4)3=2AAl+3AS+12AO=2×27+3×32+12×16=342g
342gAl2(SO4)3......2×27gAl......3×32gS......12×16gO
100gAl2(SO4)3.......xgAl............ygS.............zgO
x=100×2×27/342=15,78%Al
y100×2×32/342=9,35%S
z=100×12×16/342=56,14%O
K2O
MK2O=2AK+AO=2×39+16=94g
94gK2O....2×39gK... 16gO
100gK2O......xgK........ygO
x=100×2×39/94=82,97%K
y=100×16/94=17,02%O
Mg(OH)2
Mg(OH)2⇒Mg:O:H=24:32:2=12:16:1
29 partiMh(OH)2: contin 12 parti Mg, 16 parti O si 1 parte H
100 parti Mg(OH)2contin x parti Mg y parti O z parti H
x=100×12/29=41,37%Mg
y=100×16/29=55,17%O
z=100×1/29=3,44%H
Al2(SO4)3
Al:S:O= 54:96:192=9:16:32
57parti Al2(SO4)3 contine 9 parti Al ...16partiS.....32parti O
100parti Al2(SO4)3 x partiAl.......y partiS......zpartiO
x=100×9/57=15,78%Al
y=100×16/57=28,07%S
z=100×32/57=56,14%O
K2O
K:O=78:16=39:8
47parti K2O contin 39 parti K......8 parti O
100 partiK2O..............xparti k.......y partiO
x=100×39/47=82,97%K
y=100×8/47=17,02%O
a doua metoda
Mg(OH)2
MMg(OH)2=AMg+2AO+2AH=24+2×16+2×1=58g
58gMg(OH)2........24gMg.....32gO......2gH
100gMg(OH)2.......tgMg.........vgO........ugH
t=100×24/58=41,37%Mg
v=100×32/58=55,15%O
u=100×2/58=3,44%H
Al2(SO4)3
MAl2(SO4)3=2AAl+3AS+12AO=2×27+3×32+12×16=342g
342gAl2(SO4)3......2×27gAl......3×32gS......12×16gO
100gAl2(SO4)3.......xgAl............ygS.............zgO
x=100×2×27/342=15,78%Al
y100×2×32/342=9,35%S
z=100×12×16/342=56,14%O
K2O
MK2O=2AK+AO=2×39+16=94g
94gK2O....2×39gK... 16gO
100gK2O......xgK........ygO
x=100×2×39/94=82,97%K
y=100×16/94=17,02%O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!