Răspuns :
miu(M)=(39gK+16gO+1gH)/mol= 56g/mol KOH
miu(M) =(1gH+ 14gN+3x16gO)/mol= 63g/mol HNO3
miu(M)=(39gK+14gN+3X16gO)/mol= 101g/mol KNO3
-ecuatia reactiei
1mol 1mol 1mol
KOH + HNO3------> KNO3 + H2O
10mol.......10mol.........10mol
-masa celor 10 moli HNO3 se gaseste dizolvata in solutia data
c/100= md/ms
md= m,HNO3= 10mol x63g/mol=630g
50/100= 630/ ms---> ms=.........................calculeaza !!!
-masa celor 10 moli de sare este : m= 10molx101g/mol=......calculeaza !!!
miu(M) =(1gH+ 14gN+3x16gO)/mol= 63g/mol HNO3
miu(M)=(39gK+14gN+3X16gO)/mol= 101g/mol KNO3
-ecuatia reactiei
1mol 1mol 1mol
KOH + HNO3------> KNO3 + H2O
10mol.......10mol.........10mol
-masa celor 10 moli HNO3 se gaseste dizolvata in solutia data
c/100= md/ms
md= m,HNO3= 10mol x63g/mol=630g
50/100= 630/ ms---> ms=.........................calculeaza !!!
-masa celor 10 moli de sare este : m= 10molx101g/mol=......calculeaza !!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!