Răspuns :
n acid = 3/M moli
in 10 ml solutie de acid se gasesc (10·3/M)/250 = 0,12/M moli de acid
n baza = 0,02·0,1 = 0,002 moli
0,002 = 0,12/M ⇒ M = 60 g/mol ⇒ acid : CH3COOH
CH3COOH + C2H5OH ⇄ CH3COOCH2CH3 +H2O
initial : 0,2 moli 0,15 moli
reactioneaza: x x
la echilibru: (0,2 - x) (0,15 - x) x x
" " " " " " " 0,1 0,05 0,1 0,1
K = [ester]·[H2O]/{[acid][alcool] = 0,1²/(0,1·0,05) = 2
in 10 ml solutie de acid se gasesc (10·3/M)/250 = 0,12/M moli de acid
n baza = 0,02·0,1 = 0,002 moli
0,002 = 0,12/M ⇒ M = 60 g/mol ⇒ acid : CH3COOH
CH3COOH + C2H5OH ⇄ CH3COOCH2CH3 +H2O
initial : 0,2 moli 0,15 moli
reactioneaza: x x
la echilibru: (0,2 - x) (0,15 - x) x x
" " " " " " " 0,1 0,05 0,1 0,1
K = [ester]·[H2O]/{[acid][alcool] = 0,1²/(0,1·0,05) = 2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!