👤

Un elev s-a pornit de la scoala spre casa cu viteza de 1 m/s. El a decis sa traverseze strada, dar in acest moment a observat un automobil care se misca
cu viteza de 20m/s. Va avea loc accidentul daca elevul se afla la distanta de 20 m iar automobilul la distanta de 400 m de la punctul de intretaiere a traiectoriilor?


Răspuns :

V1=1m[tex] \frac{m}{s} [/tex]
V2=20m[tex] \frac{m}{s} [/tex]
d1=20m
d2=400m
R:
t=[tex] \frac{d}{V} [/tex]
t1=[tex] \frac{20}{1} [/tex]=20s,t2=[tex] \frac{400}{20} [/tex]=20
DA