Răspuns :
3x+3(x-5)=57
3x+3x-15=57
6x=57-15
6x=42
x=42:6
x=7=>
=>1kg zahăr=7lei
1kg făină=2lei
3x+3x-15=57
6x=57-15
6x=42
x=42:6
x=7=>
=>1kg zahăr=7lei
1kg făină=2lei
3kg.z.+3kg.z.=57 lei
1kg.z=1kg.f.+5 lei
---------------------------
1kg.z.=?; 1kg.f=?
Aflam cu cat costa mai mult zaharul decat faina.
3*5=15 lei...=> pe zahar s-au platit cu 15 lei mai mult decat pe faina.
Presupunem ca avem 6 kg de faina si incercam sa aflam cat costa 1 kg.
57-15=42lei (6 kg.)
42:6=7 lei (1 kg.)
Daca 1 kg. de faina costa 7 lei...,aflam cat costa 1 kg. de zahar
7+5=12lei (1kg.zahar)
Avem 3kg. de zahar si 3 kg.de faina.Aflam cat a costat zaharul si cat a costat faina.
3*12=36lei (3kg. zahar)
3*7=21lei (3 kg. de faina)
Verificare: 3kg.z+3kg.f=57lei
36+21=57 lei
R=>1kg.z=12lei
1kg.f=7lei
1kg.z=1kg.f.+5 lei
---------------------------
1kg.z.=?; 1kg.f=?
Aflam cu cat costa mai mult zaharul decat faina.
3*5=15 lei...=> pe zahar s-au platit cu 15 lei mai mult decat pe faina.
Presupunem ca avem 6 kg de faina si incercam sa aflam cat costa 1 kg.
57-15=42lei (6 kg.)
42:6=7 lei (1 kg.)
Daca 1 kg. de faina costa 7 lei...,aflam cat costa 1 kg. de zahar
7+5=12lei (1kg.zahar)
Avem 3kg. de zahar si 3 kg.de faina.Aflam cat a costat zaharul si cat a costat faina.
3*12=36lei (3kg. zahar)
3*7=21lei (3 kg. de faina)
Verificare: 3kg.z+3kg.f=57lei
36+21=57 lei
R=>1kg.z=12lei
1kg.f=7lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!