Stiind ca lumina ajunge de la Soare la Pamant in timp de 8 minute si se propaga cu viteza constanta de 300.000 km/s , calculati distanta dintre cele 2 planete din Univers.
t=8min v=300.000km/s Spatiul S= v x t = 300.000 x 8 x 60(atentie, trebuie transformat in secunde, pentru ca asa este exprimata viteza, in km/s) si deci egal mai departe cu = 144.000.000 km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!