👤

ce este necesar pentru a obtine 230 g solutie, 10 % NaCl

Răspuns :

CUNOSC relatia   c%= mdx100/ms 
inlocuiesc datele  cunoscute si aflu md:
ms=230g(masa solutiei)
c=10%
10/100= md/230----> calculeaza md, masa de sare care trebuie dizolvata !
Mai stiu ca  ms= md+ m,apa;   dupa ce afli md, afli si masa de apa in care trebuie sa dizolvi sarea 
                     m,apa= ms-md
                     m,apa= 230- md(calculat )
                   
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari