Răspuns :
Notăm M = Prețul unui kilogram de mere și P = Prețul unui kilogram de portocale.
4M+15P=290(Înmulțim în ambii membrii cu 3).Rezultă că:3*(4M+15P)=3*290.Rezultă în contiunare că:12M+45P=870.
3M+10P=195(Înmulțim în ambii membrii cu 4).Rezultă că:4*(3M+10P)=4*195.Rezultă în continuare că:12M+40P=780.
Coroborând ce am obținut din ambele ecuații avem:
12M+45P=870
Și
12M+40P=780
Scădem din prima ecuație a doua ecuație:(12M+45P)-(12M+40P)=870-780.Rezultă că : 12M+45P-12M-40P=90.Obținem că 5P=90.Deci P = 18.
3M+10P=195.Rezultă că 3M+10*18=195.Rezultă că 3M=15 , deci M egal cu 5.
Deci,prețul unui kilogram de mere este de 5lei iar prețul unui kilogram de portocale este de 18 lei.Sper că te-am ajutat ;).
4M+15P=290(Înmulțim în ambii membrii cu 3).Rezultă că:3*(4M+15P)=3*290.Rezultă în contiunare că:12M+45P=870.
3M+10P=195(Înmulțim în ambii membrii cu 4).Rezultă că:4*(3M+10P)=4*195.Rezultă în continuare că:12M+40P=780.
Coroborând ce am obținut din ambele ecuații avem:
12M+45P=870
Și
12M+40P=780
Scădem din prima ecuație a doua ecuație:(12M+45P)-(12M+40P)=870-780.Rezultă că : 12M+45P-12M-40P=90.Obținem că 5P=90.Deci P = 18.
3M+10P=195.Rezultă că 3M+10*18=195.Rezultă că 3M=15 , deci M egal cu 5.
Deci,prețul unui kilogram de mere este de 5lei iar prețul unui kilogram de portocale este de 18 lei.Sper că te-am ajutat ;).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!