Răspuns :
2K+2H2O ⇒ 2KOH + H2↑
initial : nK = 7,8/39 = 0,2 moli nH2O =200/18 = 11,11 moli
reactioneaza : 0,2 moli K + 0,2 moli H2O (3,6g) ⇒ 0,2 moli KOH (11,2g)
final : ms = mH2O + mKOH = (200 - 3,6)g + 11,2g = 207,6g
md = 11,2g c = 11,2·100/207,6 = 5,39%
a) nH2 = 1/2 ·nK = 0,1 moli V H2 = 0,1·22,4 = 2,24 l
c) KOH = baza ....inroseste fenolftaleina
initial : nK = 7,8/39 = 0,2 moli nH2O =200/18 = 11,11 moli
reactioneaza : 0,2 moli K + 0,2 moli H2O (3,6g) ⇒ 0,2 moli KOH (11,2g)
final : ms = mH2O + mKOH = (200 - 3,6)g + 11,2g = 207,6g
md = 11,2g c = 11,2·100/207,6 = 5,39%
a) nH2 = 1/2 ·nK = 0,1 moli V H2 = 0,1·22,4 = 2,24 l
c) KOH = baza ....inroseste fenolftaleina
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!