Un motociclist a parcurs in 3 ore 153 km iar in urmatoarele 3 ore sa dep
lasat cu viteza de 50 km/h. Care este viteza medie a motociclistului pe intreaga distanta?
v medie= d total/ t total t total= 6 ore d total= 153km + d2 d2= 3×50km/h d2=150km d total = 303km v medie= 303 km/6h v medie= 101 km/2h v medie= 50.5 km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!