Răspuns :
MNa2SO4 = 2ANa+AS+4AO=2*23+32+4*16=142g/mol
MBaCl2=ABa+2ACl=137+2*35,5=208g/mol
MNaCl=ANa+ACl=23+35,5=58,5g/mol
MBaSO4=ABa+AS+4AO=137+32+4*16=233g/mol
n=m/M=71/142=0,5 moli Na2SO4
Na2SO4 + BaCl2 ---> 2NaCl + BaSO4
1 mol Na2SO4.................2 moli NaCl........1mol BaSO4
0,5 moli Na2SO4.............x=1 mol...............y=0,5 moli
1 mol Na2SO4.....................58,5g NaCl........233g BaSO4
0,5 moli Na2SO4..................x=29,25g NaCl......y=116,5g BaSO4
MBaCl2=ABa+2ACl=137+2*35,5=208g/mol
MNaCl=ANa+ACl=23+35,5=58,5g/mol
MBaSO4=ABa+AS+4AO=137+32+4*16=233g/mol
n=m/M=71/142=0,5 moli Na2SO4
Na2SO4 + BaCl2 ---> 2NaCl + BaSO4
1 mol Na2SO4.................2 moli NaCl........1mol BaSO4
0,5 moli Na2SO4.............x=1 mol...............y=0,5 moli
1 mol Na2SO4.....................58,5g NaCl........233g BaSO4
0,5 moli Na2SO4..................x=29,25g NaCl......y=116,5g BaSO4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!