Răspuns :
Presupunem ca toate cartile au 90 pagini
22 * 90 = 1980 pagini
Diferenta dintre valoarea reala si valoarea presupuse
1980 - 1340 = 640 pagini
90 - 50 = 40 pagini
640 : 40 = 16 carti cu cate 50 pagini
22 - 16 = 6 carti cu cate 90 pagini
Verificare:
16 * 50 = 800 pagini
6 * 90 = 540 pagini
800 + 540 = 1340 pagini total
16 + 6 = 22 carti
2.
g + r + v = 120 capete si 280 picioare
g = 3r
3r + r + v = 4r + v
Presupunem ca toate au 4 picioare
120 * 4 = 480 picioare
Diferenta dintre valoarea reala si cea presupusa
480 - 280 = 200 picioare
4 - 2 = 2 picioare
200 : 2 = 100 capete cu cate 2 picioare
120 - 100 = 20 capete cu cate 4 picioare
20 vitei
100 : 4 = 25 rate
g = 3 * 25 = 75 gaste
Verificare:
100 * 2 + 20 * 4 = 200 + 80 = 280 picioare
100 + 20 = 120 capete
22 * 90 = 1980 pagini
Diferenta dintre valoarea reala si valoarea presupuse
1980 - 1340 = 640 pagini
90 - 50 = 40 pagini
640 : 40 = 16 carti cu cate 50 pagini
22 - 16 = 6 carti cu cate 90 pagini
Verificare:
16 * 50 = 800 pagini
6 * 90 = 540 pagini
800 + 540 = 1340 pagini total
16 + 6 = 22 carti
2.
g + r + v = 120 capete si 280 picioare
g = 3r
3r + r + v = 4r + v
Presupunem ca toate au 4 picioare
120 * 4 = 480 picioare
Diferenta dintre valoarea reala si cea presupusa
480 - 280 = 200 picioare
4 - 2 = 2 picioare
200 : 2 = 100 capete cu cate 2 picioare
120 - 100 = 20 capete cu cate 4 picioare
20 vitei
100 : 4 = 25 rate
g = 3 * 25 = 75 gaste
Verificare:
100 * 2 + 20 * 4 = 200 + 80 = 280 picioare
100 + 20 = 120 capete
b) presupunem ca viteii s-ar ridica toti deodata in 2 picioare. atunci la 120 de capete, am avea 240 de picioare. dar noi avem 280 de picioare. Inseamna ca sunt 280-240= 40de picioare in plus, alaea din aer, cate 2 de fiecare animal cu 4 picioare (si nu cu 2, cat am presupus, prin metoda falsei ipoteze)
deci cele 40 de picioare corespund la 40picioarte : 2 (picioare suplimentare per animal patruped)=20 de vitei
din 120 de vcapte scadem 20 capete de vitei, raman 100 de rate si gaste
varianta de rezolvare clasica
Fie r , numarul ratelor si g=3r, numarul gastelor
deci r+3r=100
4r=100
r=25 rate
g=3r=3*25=75 gaste
sau in continuare putem aplica insa si varianta 2, a falsei ipoteze, SI pt determinarea numarului de rate si de gaste
Presupunem ca ratele raman rate si gastele se transforma si ele in rate. Vom avea r rate din rate si 3r rate din fostele gaste, care sunt de trei ori mai numeroase
Deci avem r rate-rate si 3 r rate (fostele gaste, transformate in rate), In total 4 r rate
4r=100
r=25
iar ratele propvenite din gaste sunt 100-25=75
care acum, pt ca stim cate sunt , se retransforma in gaste
deci rate rate, 25, gaste 75
deci cele 40 de picioare corespund la 40picioarte : 2 (picioare suplimentare per animal patruped)=20 de vitei
din 120 de vcapte scadem 20 capete de vitei, raman 100 de rate si gaste
varianta de rezolvare clasica
Fie r , numarul ratelor si g=3r, numarul gastelor
deci r+3r=100
4r=100
r=25 rate
g=3r=3*25=75 gaste
sau in continuare putem aplica insa si varianta 2, a falsei ipoteze, SI pt determinarea numarului de rate si de gaste
Presupunem ca ratele raman rate si gastele se transforma si ele in rate. Vom avea r rate din rate si 3r rate din fostele gaste, care sunt de trei ori mai numeroase
Deci avem r rate-rate si 3 r rate (fostele gaste, transformate in rate), In total 4 r rate
4r=100
r=25
iar ratele propvenite din gaste sunt 100-25=75
care acum, pt ca stim cate sunt , se retransforma in gaste
deci rate rate, 25, gaste 75
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!