Răspuns :
solutia de CuSO4: ms, c1 md1 = ms·c1/100 n1 = ms·c1/16000
solutia de NaOH : ms, c2 md2 = ms·c2/100 n2 = ms·c2/400
CuSO4 + 2NaOH ⇒ Na2SO4 + 2H2O (+NaOH exces)
n1 2n1 n1 2n (n2 - 2n1)
solutia finala : 2ms md = m Na2SO4 + m NaOH exces
142n1·100/2ms = 25 142·4·c1/(2·16000) = 1 c1 = 56,33% (CuSO4)
n2 - 2n1 = (c2-c1/20)·ms/400
(c2 - c1/20)·ms/10 ·100 /(2ms) = 10 (c2 - c1/20)/2 = 1 20c2 - c1 = 40
20c2 = 40+56,33 c2 = 4,81%
solutia de NaOH : ms, c2 md2 = ms·c2/100 n2 = ms·c2/400
CuSO4 + 2NaOH ⇒ Na2SO4 + 2H2O (+NaOH exces)
n1 2n1 n1 2n (n2 - 2n1)
solutia finala : 2ms md = m Na2SO4 + m NaOH exces
142n1·100/2ms = 25 142·4·c1/(2·16000) = 1 c1 = 56,33% (CuSO4)
n2 - 2n1 = (c2-c1/20)·ms/400
(c2 - c1/20)·ms/10 ·100 /(2ms) = 10 (c2 - c1/20)/2 = 1 20c2 - c1 = 40
20c2 = 40+56,33 c2 = 4,81%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!