Răspuns :
4kg cap.+3kg ci.=54lei
2kg.ci.=3kg.ca
--------------------------------
1kg.cap.=? 1kg.ci=?
Presupunem ca avem numai capsuni=>
daca 2kg.ci.=3kg.cap.=> 1kg.ci=1,5kg. cap....=> 3kg.ci =4,5kg.cap.=>
4kg.cap+4,5kg.cap.=8,5kg. cap.=> 8,5kg.cap. ar costa=54 lei
Aflam cat costa 1/2kg. cap. ...( adica 0,5kg.cap.)
8.5*2=17 jumatati de kg.
54:17=3,1764705882 lei o jumatate de kg.capsuni
3,1664705882 * 2= 6,3529411765 lei 1kg capsuni
8,5 *6,3529411765=54 lei
4,5kg cap.= 3kg. ci => 3kg.ci = 6,3529411765*4,5= 28,5882352941 lei
4kg. cap.= 4kg. cap.=> 4kg. cap.= 6,3529411765*4=25,4117647059 lei
28,5882352941:3= 9,5294117647 lei 1kg. de cirese
25,4117647059 :4= 6,3529411765 lei 1kg.de capsuni
2kg.ci =3kg.cap.=> 2*9,5294117647=19,0588235294..=>19,05
3*6,3529411765=19,0588235295..=>19,05
4kg.cap=25,41lei.....1kg.cap.=6,35 lei
3kg.ci.=28,59 lei......1kg.ci = 9,59 lei
25,41+28,59=54 lei
2kg.ci.=3kg.ca
--------------------------------
1kg.cap.=? 1kg.ci=?
Presupunem ca avem numai capsuni=>
daca 2kg.ci.=3kg.cap.=> 1kg.ci=1,5kg. cap....=> 3kg.ci =4,5kg.cap.=>
4kg.cap+4,5kg.cap.=8,5kg. cap.=> 8,5kg.cap. ar costa=54 lei
Aflam cat costa 1/2kg. cap. ...( adica 0,5kg.cap.)
8.5*2=17 jumatati de kg.
54:17=3,1764705882 lei o jumatate de kg.capsuni
3,1664705882 * 2= 6,3529411765 lei 1kg capsuni
8,5 *6,3529411765=54 lei
4,5kg cap.= 3kg. ci => 3kg.ci = 6,3529411765*4,5= 28,5882352941 lei
4kg. cap.= 4kg. cap.=> 4kg. cap.= 6,3529411765*4=25,4117647059 lei
28,5882352941:3= 9,5294117647 lei 1kg. de cirese
25,4117647059 :4= 6,3529411765 lei 1kg.de capsuni
2kg.ci =3kg.cap.=> 2*9,5294117647=19,0588235294..=>19,05
3*6,3529411765=19,0588235295..=>19,05
4kg.cap=25,41lei.....1kg.cap.=6,35 lei
3kg.ci.=28,59 lei......1kg.ci = 9,59 lei
25,41+28,59=54 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!