-notez hidrocarburile CnH2n+2 C(n+1) H2(n+1)+2
-calculez numarul de moli C din masa de Co2 care are masa molara miu=44g/mol
n(niu)= 2376g/44g/mol= 54molCo2 = 54molC
-calculez numarul de moli apa care are masa molara miu=18g/mol
n(niu)=1188g/18g/mol=66molH2O---> niu=2x66molH
-DACA se iau a moli din fiecare alcan,
a(2n+1)=54
a(4n+6)=132 --> rezulta a= 6mol
inlocuind a in ecutiile de mai sus rezulta n=4-butan;omologul superior este pentanul, cu n=5