👤

calculati masa de substanta din 2 moli acid sulfuric

Răspuns :

H2SO4 -acid sulfuric
n = m/M
n - nr de moli
m - masa
M - masa moleculara
M = 2 + 32 + 4*16 = 34 + 64 = 98 g / mol
n = 2 moli
m = n*M = 2 * 98 = 196 g