Pe doua linii paralele de cale ferata se deplaseaza in acelasi sens doua trenuri cu lungime L=640 m,cu viteza v1-36km/h si un tren de pasageri cu viteza v2=64,8km/h.Determinati intervalul de timp in care pasagerul vede marfarul atunci cind acesta este depasit de trenul de pasageri .
Pasagerul depaseste marfarul cu o viteza relativa Vr=v2-v1=64,8-36=28,8km/h=8m/s
El vede marfarul de la ultimul vagon si pana depaseste locomotiva adica pe distanta de 640m
Timpul de depasire este
t=l/Vr=640/8=80 secunde.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!