Răspuns :
Notez cu a=valoare unui kg de biscuiți
b=valoarea unui kg de bomboane
Formez ecuațiile:
5b+2a=286,6 |•2 -> 10b+4a=573,2 -> 4a=573,2-10b
2b+4a=211,6
Înlocuim in a doua relatie pe 4a si obținem:
2b+573,2-10b=211,6 -> 8b=361,16 -> b=45,2
4a=573,2-10•45,2 -> a=30,3
R: 1 kg de bomboane costa 45,2 lei, iar 1 kg de biscuiți costa 30,3 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!