Răspuns :
MasaHCl=1+35,5=36,5
36,5g HCl...1g H...35,5g Cl
100g...x gH...y gCl
x=100/36,5=2,73
y=100·35,5/36,5=97,26
MasaAgNO3=108+14+3·16=170
170g AgNO3...108g Ag...14g N... 48g O
100g AgNO3... x g Ag... y g N... z g O
x=63,52g Ag
y=8,23
z=28,23
Masa CO2=12+2·16=44
44g CO2... 12g C... 32g O
100g CO2... x g C... y g O
x=27,27
y=72,72
Masa NaCl= 23+35,5=58,5
58,5 g NaCl... 23g Na... 35,5g Cl
100g NaCl... x g Na... y g Cl
x=39,31
y=60,68
36,5g HCl...1g H...35,5g Cl
100g...x gH...y gCl
x=100/36,5=2,73
y=100·35,5/36,5=97,26
MasaAgNO3=108+14+3·16=170
170g AgNO3...108g Ag...14g N... 48g O
100g AgNO3... x g Ag... y g N... z g O
x=63,52g Ag
y=8,23
z=28,23
Masa CO2=12+2·16=44
44g CO2... 12g C... 32g O
100g CO2... x g C... y g O
x=27,27
y=72,72
Masa NaCl= 23+35,5=58,5
58,5 g NaCl... 23g Na... 35,5g Cl
100g NaCl... x g Na... y g Cl
x=39,31
y=60,68
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!