👤

la incalzirea oxigenului de mercur(HgO),se formeaza mercur si oxigen. calculati masa oxigenului, daca 4,32g de oxid de mercur formeaza, la descompunerea, 4g de mercur

Răspuns :

MHg=201g/mol

MHgO=201+16=217g/mol

n=m/M=4,32/201=0,0214 moli HgO

n=m/M=4/201=0,02 moli Hg

Oxid de Mercur in exces.. 0,0214>0,02

HgO = Hg + 1/2O2

201 Hg...................0,5*32g O2
4g Hg.........................x=0,3184g O2