👤

Unghiul de incidenta este de 30 de grade, iar unghiul de refractie este de 23 de grade.
Determina unghiul de refractie pentru acelasi mediu, in cazul cind unghiul de incidenta s-ar mari cu 15 grade


Răspuns :

n1sini = n2sinr    n1/n2 = sinr/sini = sinr1 /sin(i+15°)
sin23°/sin30° = sinr1/sin(30 +15°)
sinr1 = sin23°·sin45° /sin30° = 0,39·√2 /2 ·2 = 0,39·1,41 = 0,459    r = 30°30'