👤

Ce cantitate de acid clorhidric rezulta prin reacția hidrogenului cu 850 g clor

Răspuns :

ecuatia reactiei este 
        1mol.......   2mol
H2  + Cl2 ---->   2HCl
       2x35,5g.......2(1+35,5)g
        850g..........m=          calculeaza !!!!!!
pentru ca miu,Cl2=2x35,5g/mol=71g/mol
              miu,HCl= (1gH+35,5gCl)/mol= 36,5g/mol