7 bile albe, 5 bile rosii, 10 bile negre
Probabilitatea realizării unui eveniment este raportul dintre numărul de cazuri favorabile și numărul de cazuri posibile.
7+5+10=22 bile , = 22 posibilitați
a) 7 numarul de cazuri favorabile (nr de bile albe)
7:22=0.31% ca să iasa bila albă
b) se aduna nr de bile albe+rosii=12
P=12/22=6/11