Răspuns :
Sarea data este o sare hidratata : CuSo4.5H2o
Concentratia se exprima in masa de sare anhidra CuSo4
c=mdx100/ms. unde md este masa CuSo4 din 1o g sare hidratata
ms= m,apa+ md+ m,apa din sarea hidratata
=m.apa+ m,sare hidratata=(500+10)g
miu,sare hidratata= ( 64gCu+32gS+4x16gS+ 5x18gapa)/mol=
= (164gCuSO4+90gH20)/ mol= 254g/mol
calculez masa de sare anhidra din 1o g sare hidratata
in 254g sare hidratata........164gsare anhidra
10g.....................................m=md= 6,46gCuSo4
c= 6,46x100/510= calculeaza !!!!!
Concentratia se exprima in masa de sare anhidra CuSo4
c=mdx100/ms. unde md este masa CuSo4 din 1o g sare hidratata
ms= m,apa+ md+ m,apa din sarea hidratata
=m.apa+ m,sare hidratata=(500+10)g
miu,sare hidratata= ( 64gCu+32gS+4x16gS+ 5x18gapa)/mol=
= (164gCuSO4+90gH20)/ mol= 254g/mol
calculez masa de sare anhidra din 1o g sare hidratata
in 254g sare hidratata........164gsare anhidra
10g.....................................m=md= 6,46gCuSo4
c= 6,46x100/510= calculeaza !!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!