Răspuns :
ro(densitatea)= m/v--> m= ro x v
1m=10²cm; 1m³= 10⁶ cm³; 100m³= 10⁸cm³
m= 8,96g/cm³ x 10⁸cm³=8,96x10⁸g=8,96x10⁵kg=896 tone
1m=10²cm; 1m³= 10⁶ cm³; 100m³= 10⁸cm³
m= 8,96g/cm³ x 10⁸cm³=8,96x10⁸g=8,96x10⁵kg=896 tone
1m³=1000L
1000L=1000000cm³
100m³=100000L=100000000cm³=10⁸cm³
ro=m/V=>m=ro*V=8,969*10⁸cm³=896900000g=89600kg=896,9 tone ≈ 897 tone
1000L=1000000cm³
100m³=100000L=100000000cm³=10⁸cm³
ro=m/V=>m=ro*V=8,969*10⁸cm³=896900000g=89600kg=896,9 tone ≈ 897 tone
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!