Vs1=500mL=500cm³
Cp1=20%
ro1=1,22g/cm³
ms2=200g
Cp2=12%
ro1=ms1/Vs1=>ms1=ro1*Vs1=1,22g/cm³*500cm³=610g. sol. NaOH
Cp1=md1/ms1*100=>md1=Cp1*ms1/100=20*610/100=122g
Cp2=md2/ms2*100=>md2=12*200/100=24g
mdf=md1+md2=122+24=146g
msf=ms1+ms2=610+200=810g
Cpf=mdf/msf*100=14600/810=Calculeaza!