Răspuns :
a) 1L..............................1,34g
x=1,11940L.....................1,5g
n=V/Vm=1,11940/22,4=0,05 moli s.o
MCO2=AC+ 2AO = 12+2*16=44g/mol
In 44g CO2 se gasesc.................12g C
In 4,4g CO2.................................1,2g C
MH2O=18g/mol
In 18g H2O......................2gH
2,7g H2O........................x=0,3g H
n=m/M=1,2/12= 0,1 moli C
n=m/M=0,3/1= 0,3 moli H
Din 0,05 moli s.o...........0,1 moli C.............0,3 moli H
1mol s.o........................x=2 atomi C.........6 atomi H
Formula moleculara => C2H6 - etanul
b) CxHy
n=m/M=>m=n*M=1,5*44=66g CO2
In 44g CO2.......................12g C
In 66g CO2......................x=18g C
n=m/M=18/12=1,5 moli C
MH2O=18g/mol
n=m/M=>m=n*M=1,5*18=27g H2O
In 18g H2O.............................2gH
27g H2O................................x=3gH
n=m/M=3/1= 3 moli H
dgaz=M/Mgaz=>M=dgaz*Mgaz=42*2=84g/mol
(C1,5H3)n=84 => 12n*1,5+3n=84=>21n=84=>n=4
Formula moleculara => C6H12 -> n-hexanul
c) In 44g CO2........................12g C
3,95g CO2.............................x=1,077272727g C
In 18g H2O.........................2gH
2,44g H2O.........................x=0,27111111g H
mO=2,05-1,077272727-0,27111111=0,701616g O
n=m/M=1,077/12=0,08975 moli C
n=m/M=0,27111/1= 0,027111 moli H
n=m/M=0,70189/16=0,04 moli O
Dupa impartire => C2H6O sau C2H5-OH (alcoolul etilic,etanol)
x=1,11940L.....................1,5g
n=V/Vm=1,11940/22,4=0,05 moli s.o
MCO2=AC+ 2AO = 12+2*16=44g/mol
In 44g CO2 se gasesc.................12g C
In 4,4g CO2.................................1,2g C
MH2O=18g/mol
In 18g H2O......................2gH
2,7g H2O........................x=0,3g H
n=m/M=1,2/12= 0,1 moli C
n=m/M=0,3/1= 0,3 moli H
Din 0,05 moli s.o...........0,1 moli C.............0,3 moli H
1mol s.o........................x=2 atomi C.........6 atomi H
Formula moleculara => C2H6 - etanul
b) CxHy
n=m/M=>m=n*M=1,5*44=66g CO2
In 44g CO2.......................12g C
In 66g CO2......................x=18g C
n=m/M=18/12=1,5 moli C
MH2O=18g/mol
n=m/M=>m=n*M=1,5*18=27g H2O
In 18g H2O.............................2gH
27g H2O................................x=3gH
n=m/M=3/1= 3 moli H
dgaz=M/Mgaz=>M=dgaz*Mgaz=42*2=84g/mol
(C1,5H3)n=84 => 12n*1,5+3n=84=>21n=84=>n=4
Formula moleculara => C6H12 -> n-hexanul
c) In 44g CO2........................12g C
3,95g CO2.............................x=1,077272727g C
In 18g H2O.........................2gH
2,44g H2O.........................x=0,27111111g H
mO=2,05-1,077272727-0,27111111=0,701616g O
n=m/M=1,077/12=0,08975 moli C
n=m/M=0,27111/1= 0,027111 moli H
n=m/M=0,70189/16=0,04 moli O
Dupa impartire => C2H6O sau C2H5-OH (alcoolul etilic,etanol)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!