Răspuns :
Răspuns: 50 lei
Explicație pas cu pas:
Metoda grafica
l-----l → pretul unei carti
l-----l-----l-----l-----l → costul a 4 carti
[___ 150 __] → diferenta
150 => reprezinta costul a 3 carti
Cat costa o carte?
150 lei : 3 = 50 lei costa o carte
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!